Znaczenie kolorów w marketingu i reklamie.
Reklama stosowana w marketingu, jest jednym z podstawowych instrumentów z zakresu transferu ukrytych znaczeń. Posiada ona między innymi naturę tekstowa, lecz mimo to jest również w pełni samodzielnym tekstem. Dobrze zaplanowane działania marketingowe mają za zadanie wzbudzenie pozytywnych skojarzeń na temat danej marki, budowanie jest tożsamości oraz pozytywnego wizerunku. Znaczną tutaj rolę odgrywają niewątpliwie kolory.
Każdy kolor posiada niezwykłą zdolność oddziaływania na klienta. Przejawia się to w zbudzaniu pewnych zamierzonych reakcji, wpływaniu na wyobraźnię odbiorców. Mówi się tutaj o psychologii kolorów. Każdy z nich oznacza co innego, jest utożsamiany z innym zdarzeniem, odczuciem, nastrojem. W marketingu celowo dobiera się kolory w taki sposób, by wywołały u klientów pozytywne skojarzenia, by wzbudzały one zaufanie do reklamowanego produktu czy firmy.
Marketingowcy mają do wyboru całą paletę barw. Co one oznaczają? W czym mogą okazać się pomocne w trakcie reklamy i promocji? Warto zapoznać się z podstawowymi.
Kolor czerwony
Niezwykle intensywnym emocjonalnie. Z reguły przenosi on teksty, jak i obrazy na pierwszy plan. Kolor ten wykorzystywany jest w zamierzeniu marketingowców, jako mocny akcent stymulowania odbiorców, klientów do podjęcia bardzo szybkiej, wręcz spontanicznej decyzji. Czerwień niezwykle podkreśla emocje towarzyszące wojnie, siłę oraz zagrożenie. Jest to ponadto wyraz determinacji oraz pasji i miłości.
Kolor czerwony w reklamie ma „krzyczeć”, nawoływać, mówić o tym, że cos się dzieje w danym momencie, właśnie tutaj i teraz. Niekiedy też w oddaje namiętność, pasję, przywołuje erotyczne odczucia, a wszystko to za pomocą czerwonych ust oraz chociażby czerwonych paznokci.
Pomarańczowy
Kolor ten zaś stanowi połączenie energii czerwieni wraz z pogodnością charakterystyczną dla koloru żółtego.Jest niejako niezwykle barwnym określeniem nie tylko samej radości, optymizmu, zaufania i ciepła, lecz również fascynacji. Ten kolor zazwyczaj wykorzystywany jest w reklamach skierowanych do młodszej grupy odbiorców, bo jest popularny wśród młodzieży. Ze względu na fakt, że kolor pomarańczowy wręcz doskonale pobudza apetyt, najlepiej spełnia swoją funkcję w reklamach napojów i produktów spożywczych.
Żółty
Jest to kolor słońca. Zwykłemu, przeciętnemu człowiekowi kojarzy się on przede wszystkim z radością, niespotykaną energią oraz szczęściem. Kolor żółty w zamyśle marketingowców ma wywołać same przyjemne skojarzenia, odczucia, ma wzbudzić wewnętrzną radość i przekonanie, że to reklamowany produkt ma je właśnie dać.
Zieleń
Symbol wzrostu oraz harmonii, spokoju i płodności. Oznacza bezpieczeństwo i stabilizację, naturę i piękno. Nie dziwić powinno więc nikogo to, że zieleń to kolor przewodni reklam leków oraz ziół, a więc ogólnie środków medycznych, zdrowej żywności oraz naturalnych kosmetyków.
Niebieski
Kolor posiada podobne znaczenie do zielonego. Kojarzony jest ze stabilizacją, z czystością, mądrością oraz wiarą, prawdą. Niebieski więc jest często obecny w spotach reklamowych promujących produkty bądź usługi związane z wodą czy czystością. Ciekawostką jest to, że nie powinno się stosować koloru niebieskiego do promowania żywności, bowiem tłumi on apetyt.
Widać więc, że kolory posiadają wiele znaczeń, że można spojrzeć na nie z punktu widzenia psychologii. Zwłaszcza, kiedy mają zostać wykorzystane w reklamach. Reklama to w pewnym sensie dziedzina, która łączy i mieści jednoczenie w sobie różnego rodzaju informacje, wiadomości dotyczące wielu nauk. Stanowi ona pewnego rodzaju twórczość, ale wymaga ona także wiedzy pochodzącej z takich dziedzin, jak ekonomia czy właśnie psychologia, również kolorów.
Reklama jest podstawową częścią marketingu, służy do promowania działalności danego przedsiębiorstwa, firmy, a także do promowania pewnych zachowań społecznych. Ze względu na fakt, iż reklama stanowi integralną część promocji będącej elementem wspomnianego marketingu, ogólna efektywność i skuteczność jej przeprowadzenia i trafienia do szerszego grona odbiorców, uzależniona jest przede wszystkim od istniejących relacji, powiązań z oferowanym produktem, a także od szeregu innych czynników związanych z całym procesem promocyjnym wdrażanym przez konkretną firmę. Dotyczy to także przemyślanego doboru kolorów, mających oddziaływać na podświadomość odbiorców.
Szukasz pracy w marketingu i reklamie ? Sprawdź ogłoszenia na Jooble – praca we Włocławku