Pozycjonowanie stron internetowych

Grudzień 19, 2012
Jakub

Pozycjonowanie stron WWW jest jednym ze sposobów promocji stron. Polega ono na utrzymywaniu strony pośród czołowych wyników wyświetlanych przez wyszukiwarki, dla najpopularniejszych słów kluczowych związanych z tematyką naszej strony. Mało kto zagląda na więcej niż 3 strony wyników wyszukiwanych informacji, większość internautów ogranicza się tylko do pierwszej strony z wynikami. Dlatego też pozycjonowanie jest bardzo istotną formą promocji stron WWW. Jest to czasochłonny proces, wymagający zaangażowania, jednak im wyższa pozycja strony w wynikach wyszukiwania, tym większe zainteresowanie wokół niej, a co za tym idzie większa liczba odsłon. Pozycjonowanie stron wiąże się z wyznaczaniem słów kluczowych. Słowa kluczowe są to słowa występujące w treści strony, związane z tematyką strony, oraz słowa używane przez internautów w wyszukiwarkach do wyszukiwania stron o żądanej tematyce.

Aby utrzymać pozycję naszej strony w czołówce rankingu nadanego przez wyszukiwarkę, należy wiedzieć, że wyszukiwarki stosują różne sposoby oceny stron, oraz algorytmy oceniające je. Można jednak wyróżnić 3 główne elementy, które brane są pod uwagę: popularność strony, jej budowa i zawartość, oraz link popularity. Popularność strony mierzona jest przez wyszukiwarki na podstawie liczby wizyt w ciągu określonego czasu. Dodatkowo mierzony jest także czas jaki spędziła dana osoba na tej stronie. Pozycjonowanie strony względem tego parametru polega na umieszczeniu w treści takiego tekstu aby zachęcał internautę do kliknięcia na link z adresem do naszej strony w wynikach wyszukiwarki. W zawartości naszej witryny warto pamiętać o częstotliwości słów kluczowych, aby nie powtarzać danego słowa zbyt często. Słowa kluczowe powinny znajdować się na początku, gdyż wyszukiwarki zwracają na to pewną uwagę przy pozycjonowaniu. Link popularity jest to współczynnik obecnie bardzo mocno decydujący o wysokich notowaniach w wyszukiwarkach. Określa się go za pomocą liczby linków prowadzących do danej stron z innych stron. Ważne są linki z innych stron, ale z prawidłowo dobranym „anchor textem” tych linków, czyli linki tekstowe, np.

<a href=”https://stevedesign.com.pl/blog/”>Tu dowiesz się jak łatwo stworzyć własną stronę internetową</a>

Ważne jest również, aby linki te znalazły się na stronach, dla których nota PageRank w Google jest dość wysoka. PageRank jest to algorytm wykorzystywany przez wyszukiwarkę internetową Google. Polega on na mierzeniu jakości linków wskazujących na rozpatrywany tekst. Innymi słowy gdy dany tekst wskazuje nam np. artykuł, który sam ma wysoką ocenę, ma to większe znaczenie, niż gdy sam tekst wskazuje nam mało popularną stronę.

Innym algorytmem jest TrustRank. Algorytm ten został stworzony, aby wspomagał ludzi w usuwaniu spamu z wyników wyszukiwania. Polega on na odróżnianiu wartościowych witryn od tzw. „web spamu”, czyli witryn stworzonych w celu oszukania mechanizmów wyszukiwarek.

Mniej znanym w Europie, narzędziem do tworzenia rankingów stron jest Alexa ranking. Alexa tworzy swój ranking za pomocą aplikacji zainstalowanej przez milionów użytkowników, zwanej Alexa Toolbar. Codziennie zbierane są dane dotyczące odwiedzin danych stron, następnie obliczana jest średnia popularność strony, która składa się z dwóch czynników:

  • Ilość użytkowników – liczba internautów, którzy odwiedzają konkretną stronę, np. jeśli www.onet.pl posiada wartość 15%, to znaczy że 15% globalnych użytkowników z zainstalowaną aplikacją Alexa Toolbar odwiedza w tym momencie www.onet.pl.
  • Ilość przeglądanych podstroi – liczba stron odwiedzanych na danej domenie internetowej, np. jeśli wejdziesz na www.onet.pl i oprócz tego klikniesz na jakiś link np. z artykułem, wówczas będzie się to liczyło jakie 2 odwiedzone strony.
Udostępnij

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.

Więcej w internet, seo
Gotowy CMS czy strona od podstaw – który wariant jest lepszy?

Osoba stawiająca pierwsze kroki w świecie biznesu powinna posiadać własną stronę internetową. Strona WWW młodego...

Zamknij