Zakładanie strony internetowej

Lipiec 12, 2012
Jakub

Zakładanie strony internetowej składa się z wielu etapów.  Pierwszy etapem jest wybór nazwy – domeny pod jaką nasza strona będzie funkcjonowała w sieci. Przy wyborze domeny musimy się dobrze zastanowić, gdyż ma to wpływ na pozycje naszej strony w wyszukiwarce. Najlepiej aby domena składała się ze słów wyszukiwanych w przeglądarce np. tworzenie-stron.pl – dla firm które zajmują się tworzeniem stron internetowych. Na rynku dostępnych jest wiele usługodawców oferujących domeny np. nazwa.pl , z której sam korzystam ze względu na niskie koszty utrzymania. Za pierwszy rok domeny .com.pl zapłacimy tylko 10,20 zł z VAT a odnowienie na kolejne lata około 80 zł. Ważne jest, abyśmy wykupili domenę na nasze dane fizyczne czy też firmowe i stali się jej właścicielami, bo tylko wtedy mamy nad nią pełną kontrolę, możemy ja przedłużyć lub nawet sprzedać czasem za nie małe pieniądze.

Aby nasza strona mogła funkcjonować w internecie oprócz domeny musimy posiadać serwer na którym będzie przechowywana nasza strona internetowa. Osobiście polecam serwis linuxpl.com, który oferuje funkcjonalne serwery z obsługą najpopularniejszych technologii jak PHP 4/5.2/5.3/6, CGI ,Python,Ruby. Koszty przykładowego serwera – konto W2GB  to 50 zł na rok za 20 GB pojemności z transferem miesięcznym 50 GB.

Kiedy mamy już domenę i serwer możemy przystąpić do tworzenia naszej strony internetowej. Każda strona internetowa opiera się o język znaczników HTML i jego uaktualnienia jak xHTML, HTML 5 a także o CSS- kaskadowe arkusze stylów i to tyle jeśli chodzi o podstawową stronę internetową. Niestety to za mało jak na dzisiejsze czasy, dlaczego? Dzisiaj prawie każda strona została zaprogramowania, tzn. do stworzenia jej użyty został jakiś język programowania najczęściej jest to PHP. Dzięki PHP możemy stworzyć funkcjonalną stronę internetową , a dodatkowo możemy obsługiwać ją dzięki systemowi CMS. CMS może dopasowany specjalnie pod daną witrynę, stworzony z podstawowymi funkcjami jak edycja treści bo takowe zadanie spełnia system CMS, lub być ogromnym narzędziem, dzięki któremu będziemy mogli zmienić prawie każdy element strony od tekstu po grafikę, logo. Obecnie korzystam z systemu WordPress, który jest liderem jako system CMS do obsługi blogów i nie tylko, bo dzięki edycji i dopasowaniu szablonu możemy stworzyć profesjonalny szablon do obsługi firmowej strony internetowej. To czy wybierzemy darmowy CMS WordPress czy stworzymy własny zależy od nas, lecz możliwości jakie oferuje ten CMS są przeogromne a ilość wtyczek sięga kilku milionów.

Ostatnim elementem można powiedzieć dodatkowym ale jakże ważnym jest pozycjonowanie. Ten proces stał się ogromnie popularny w ostatnich czasach ze względu na ogromną ilość stron internetowych w sieci a także popularność dobrze znanej wyszukiwarki Google. Pozycjonowanie zależy od wielu czynników min. domeny, jej wieku, treści na stronie a także linków które prowadzą do naszej strony. Ostatnio Google zdradziło, iż Pagerank nie jest tak istotny jak Trustrank – poziom zaufania witryny, ale o tym więcej w kolejnych wpisach.

Udostępnij

1 Komentarz. Zostaw nowy

Świetny artykuł, dzięki 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.

Więcej w internet, stevedesign
Design banku zdjec stockowych Depositphotos

Depositphotos to obecnie jedno z najlepszych źródeł na internetowym rynku, oferującym pliki typu roalty-free. Każdy...

Zamknij