Stwórz własną stronę internetową – porównanie popularnych systemów CMS

Grudzień 11, 2012
Jakub

W dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy i wszędzie mają dostęp do Internetu, także stworzenie własnej strony internetowej nie stanowi większego problemu. Pierwszą rzeczą jaka będzie nam potrzebna do stworzenia własnej witryny jest hosting na którym będziemy mieli możliwość umieszczenia naszej strony. Już za kilkadziesiąt złotych rocznie można wykupić hosting, lecz dla mniej wymagających znajdą się również darmowe hostingi.

Oczywistym jest, że bez żadnej wiedzy o tworzeniu stron internetowych, nie będzie to możliwe. Stworzenie systemu zarządzania treścią (CMS) także nie jest łatwym zadaniem, dlatego istnieje wiele rozwiązań, które pomagają w zbudowaniu własnej strony internetowej, prywatnej, lub też biznesowej. Mowa tutaj o gotowych, a co najważniejsze darmowych systemach zarządzania treścią, które w łatwy i szybki sposób pomogą stworzyć własną witrynę. Korzystając z takiego rozwiązania mamy często dostęp do wielu dodatkowych funkcji, lecz zastosowanie gotowego rozwiązania może nieść ze sobą również pewne ograniczenia.

W Internecie znajduje się wiele darmowych systemów zarządzania treścią. Najpopularniejszymi systemami jakie mógłbym polecić każdemu są: WordPress, Joomla.

WordPress (www.wordpress.com)

WordPress to bardzo popularny CMS charakteryzujący się prostotą, szerokim wachlarzem dostępnych funkcji, oraz dodatków. Jest banalnie prosty w obsłudze, oraz jego panel administracyjny jest bardzo przejrzysty. Bardzo łatwo jest przebrnąć przez proces instalacyjny, gdyż jest bardzo krótki i intuicyjny. WordPress jest systemem który był pierwotnie platformą do blogowania, lecz dziś jest jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią. Standardowo WordPress nie posiada wielu funkcji, które posiada konkurencja, lecz w zamian oferuje naprawdę imponującą ilość bezpłatnych rozszerzeń.

Joomla (www.joomla.org)

Joomla jest obecnie jednym z najchętniej wybieranym systemem zarządzania treścią, gdyż charakteryzuje się prostą instalacją oraz dużą liczbą dodatków. Ogromna ich ilość może przytłoczyć początkującego użytkownika, lecz dostępna jest dokumentacja, oraz forum dyskusyjne projektu gdzie odnajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Instalację możemy ukończyć w kilku prostych krokach. Po jej ukończeniu strona jest praktycznie gotowa.

Wybór odpowiedniego hostingu oraz systemu do zarządzania treścią był jedynie początkiem w tworzeniu własnej strony internetowej. Po tych czynnościach czeka was konfiguracja waszego systemu, dobór szablonu, dodatków. Wybór odpowiednich funkcji, z jakich będziemy korzystać, oraz szablonu zależy od waszych potrzeb. Zanim jednak ostatecznie dokonacie wyboru z którego CMS-a będziecie korzystać, polecam zajrzeć na przykładową witrynę która korzysta z danego systemu, wtedy będziecie mogli ocenić który z nich będzie dla was odpowiedni.

Udostępnij

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.

Więcej w internet
Jak zablokować kopiowanie tła w CSS3 ?

Powszechnie wiadomo, że każdy obrazek, zdjęcie w tle umieszczone w internecie da się skopiować i...

Zamknij