Jak założyć bloga ?

Październik 09, 2013
Jakub

Internetowy blog jest niezwykle popularną formą prowadzenia swojego dziennika, pamiętnika, najczęściej zawierający wpisy o charakterze osobistym. Aby zostać szczęśliwym posiadaczem bloga dzieli nas zaledwie kilka chwil, lecz wcześniej warto się zastanowić nad platformą w której stworzymy naszego bloga oraz jak wiele narzędzi będziemy potrzebować do jego prowadzenia. Bezpłatne blogi są z pewnością najpopularniejszym sposobem na blogowanie. Jest to niewątpliwie ich największa zaleta – jeśli nie trzeba za nic płacić, to oczywiste że znajdą się osoby które skorzystają z oferty proponowanej przez daną platformę blogową. Nie ponosimy opłat za hosting oraz domenę, lecz najczęściej dostajemy możliwość korzystania z subdomeny, np. „mój_blog.blogowanie.pl” Prowadzenie bloga bez ponoszenia opłat wiąże się z tym też że nie musimy się martwić o oprogramowanie, usługi na koncie hostingowym, itd. Jest to bardzo wygodne, a dodatkowo możemy się skupić głównie na pozyskiwaniu nowych czytelników. Korzystanie z darmowych wiąże się również z kilkoma wadami – np. ograniczona swoboda – decydowanie o wyglądzie oraz funkcjonalności tutaj wiąże się czasami z pójściem na kompromis. Ich iość jest z pewnością mniejsza niż na płatnych platformach blogowych. Jeśli natomiast darmowy blog nie jest w stanie zaspokoić naszych potrzeb, nie spełnia w jakikolwiek Twoich wymagań, lub po prostu chcesz się rozwijać możesz możesz założyć bloga na własnym hostingu. Jeżeli jesteś grafikiem, a do tego masz pojęcie o kodowaniu stron z wykorzystaniem HTML/CSS możesz opracować swój własny projekt. Jeśli nie, możesz skorzystać z serwisów sprzedających gotowe motywy, lub skorzystać z darmowej biblioteki szablonów jakie oferuje WordPress. Znajdziesz tam wiele ciekawych bezpłatnych motywów do Twojego bloga. Korzystając z bloga na własnym koncie hostingowym decydujesz również o funkcjonalności. Sam możesz wybrać w czym będziesz kodował bloga, jakich wtyczek oraz skryptów użyjesz. Wadą jest coś czego większość z nas nie lubi – ponoszenie opłat.

A więc jeśli wybraliśmy w jaki sposób będziemy prowadzić swojego bloga oraz w jakiej platformie blogowej go utworzymy, przechodzimy w końcu do części zakładania bloga. Jeśli wybieramy bezpłatną opcję, przechodzimy na platformę blogową, np. http://bloa.pl i klikamy na przycisk „Zakładam bloga za darmo”. Pojawi się formularz w którym uzupełniamy nasze dane, takie jak login, adres e-mail, oraz należy zaakceptować regulamin. Po uzupełnieniu wymaganych danych będzie można wybrać nazwę adresu swojego bloga oraz domenę co w efekcie da nam postać: „nazwa-bloga.domena-bloga.pl”. Wpisujemy także tytuł naszego bloga, który w późniejszym czasie można zmienić. Wpisujemy odpowiedź na pytanie zabezpieczające i klikamy „Zarejestruj się”. Po ukończeniu tych kroków należy sprawdzić skrzynkę pocztową, która podaliśmy podczas rejestracji. Jeśli rejestracja została ukończona poprawnie otrzymasz e-mail wraz z linkiem aktywującym swojego bloga. Jeśli konto i blog zostały aktywowane można się zalogować do panelu administracyjnego i zacząć blogowanie.

Jeśli natomiast chcemy skorzystać z płatnej opcji i korzystać z większego wachlarza narzędzi oraz swobodnie zmieniać co tylko nam się spodoba, wchodzimy na wcześniej upatrzoną stronę oferującą hosting, np. http://o12.pl i przechodzimy do działu hosting. Wybieramy konto najmniejsze konto hostingowe ATRIA, które na początek w zupełności wystarczy. W każdej chwili można zmienić plan na wyższy. Klikamy na przycisk „Zamawiam”, po czym pojawi się formularz składania zamówienia. Wybieramy tam adres strony oraz domenę analogicznie do wcześniej opisanej opcji bezpłatnej. Po wszystkim czekamy na wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym oraz danymi potrzebnymi do zalogowania do panelu administracyjnego. Po zalogowaniu odszukaj ikonę Softaculous. Jest to rozbudowana biblioteka skryptów, gdzie znajdziemy tutaj sklepy internetowe, systemy CMS, a wśród nich także WordPress’a, który jest najpopularniejszym systemem do prowadzenia stron i wiele innych aplikacji dostępnych bezpłatnie.

Należy pamiętać o aktualizacji oprogramowania oraz jeśli coś się zepsuje nikt tego nie naprawi za Ciebie. Innymi słowy musisz radzić sobie sam lub zlecić to profesjonalistom 🙂

Udostępnij

1 Komentarz. Zostaw nowy

Świetnie napisane! Podpowiem jeszcze, że nawet korzystając z CMSów, warto znać chociaż podstawy htmla 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.

Więcej w blog, internet
CSS3 nowy standard wizualizacji

Czym byłyby strony internetowe bez ich wizualnej części. Za przedstawienie i rozmieszczenie odpowiednich elementów, odpowiadają...

Zamknij