Freelancer czy agencja ?

Kwiecień 27, 2012
Jakub

W dzisiejszych czasach wytworzyła się ogromna konkurencja między firmami oferującymi wykonywanie usług informatycznych min. tworzenia stron internetowych. W moim mieście w którym mieszkam istnieje wiele firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych. Wpisując w google frazę tworzenie stron włocławek możemy sprawdzić jak ogromna jest konkurencja w tak małym mieście jak Włocławek, nie wspominając już o tym, że wynikami tego zapytania są inne firmy nie tylko z Włocławka a z całej Polski oferujące wszechstronne usługi informatyczne .Wiele firm oferujących hosting dorzuca do swojej oferty także strony internetowe. Często jest to opłata naliczana co miesiąc a oferowana strona to gotowy szablon przygotowany pod daną tematykę firmy. Wydawać by się mogło, że dla firmy nic więcej do szczęścia nie potrzeba, mają hosting, domenę a także przyjazną i ładnie zaprojektowaną stronę, co jednak gdy na naszej stronie potrzeba wprowadzić jakieś indywidualne zmiany, widgety, dodatkowe “bajery” ? Firma która oferuje nam taką szablonową stronę z góry zakłada, że spełnia ona większość wymagań użytkownika i gdy potrzeba jakichś modyfikacji musimy za to dopłacić.
Wybierając wykonawcę naszego projektu chcieli byśmy mieć pewność, że zostanie on wykonany zgodnie z naszymi wymogami a także standardami oraz w jak najkrótszym czasie, dziś jak wiadomo czas to pieniądz. Najistotniejszą kwestią przy wyborze wykonawcy jest jednak cena jaką musimy zapłacić za usługę. Wybierając do naszego zlecenia firmę zajmującą się wykonywaniem zleceń informatycznych np. stron internetowych musimy zwykle zapłacić więcej, wiąże się to min. z tym, iż firma musi płacić dodatkowe opłaty związane z utrzymaniem swojej firmy, księgowej, opłaty za użytkowanie lokalu itd.

Freelancer czyli wolny strzelec nie ponosi takich opłat, a jego wiedza jest czasem wszechstronna. Dziś w internecie jest ogrom materiałów i tutoriali z których freelancerzy czerpią swoją wiedzę. Freelancerzy to najczęściej młodzi ludzie, studenci chodź czasem i starsi którzy nie nadają się do pracy etatowej i wolą swobodę niż biurowy rygor. Podstawowym jednak powodem wg. mnie są koszty utrzymania firmy które są bardzo duże a których nie ponosi Freelancer. Przykładowo zlecając stworzenie strony internetowej firmie musimy się przygotować, że kwota jaką zapłacimy nie będzie niższa niż kilka set złotych za podstawową statyczną stronę internetowa dla firmy. Gdy chcemy zarządzać naszą stroną czyli mieć zainstalowany na niej tzw.

System “CMS” kwota jaką musimy zapłacić firmie za wykonanie takiej strony to około 500 zł. Najbardziej irytujący mnie jest fakt, iż czasem firmy wykorzystują gotowy system CMS, np WordPress czy JOOMLA do zarządzania stroną a biorą za to grube pieniądze.

Udostępnij

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.