Google Drive – wirtualny dysk dla każdego

Grudzień 23, 2012
Jakub
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Google Drive to usługa, służąca do przechowywania danych w chmurze, wprowadzona w kwietniu 2012 roku przez giganta Google. Usługa ta jest odpowiedzią na popularne usługi wirtualnych dysków: Microsoft SkyDrive, Apple Cloud, czy Dropbox. Google oferuje na start 5 GB przestrzeni dyskowej za darmo dla każdego użytkownika na nasze pliki, z możliwością rozszerzenia za opłatą. Dzięki tej usłudze możemy zapisać nasze dane w prosty sposób, następnie mamy do nich dostęp z każdego miejsca jeśli tylko mamy połączenie z Internetem. Jest to świetny sposób na przesłanie swoich danych w bezpieczne miejsce jeśli nie posiadamy urządzenia na które moglibyśmy skopiować nasze pliki, np. pendrive. Przykładem takiej sytuacji może być szkoła, w której napisane sprawozdanie na zajęciach chcemy zgrać ale nie mamy gdzie. Wirtualny dysk jest idealnym i bezpiecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji, a po powrocie do domu możemy skopiować z niego nasze pliki na nasz komputer.

Google dla Windows

Rys. 1 Google dla Windows

Google Drive jest zintegrowany z dokumentami Google, dzięki czemu możemy pracować w czasie rzeczywistym nad jednym plikiem tekstowym w kilka osób. Każdy plik przechowywany w Google Drive możemy dzielić ze znajomymi. Google Drive zintegrowane jest także z Google+, oraz Gmailem. Dzięki temu wybrane pliki możemy dołączyć do maila wysyłanego z Gmail lub opublikować je na profilu Google+, aby znajomi mogli je komentować. W Chrome Web Store możemy znaleźć aplikacje współgrające z usługą Drive. Google Drive wymaga od nas posiadania konta w Google, niestety usługa nie jest dostępna od ręki, aby Google uniknęło przeciążenia serwerów.

Porównując Google Drive do innych, konkurencyjnych usług wypada całkiem nieźle. Google oferuje tyle samo przestrzeni co Apple, 5GB, z kolei Microsoft SkyDrive 7GB. Na tle konkurencji DropBox, najpopularniejszy wirtualny dysk oferuje jedyne 2GB. Warto wspomnieć, że popularny komunikator Gadu-Gadu również oferuje usługę wirtualnego dysku zwaną GG Dysk. Udostępnia on 3GB darmowej przestrzeni dla każdego użytkownika.

Udostępnij

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.

Więcej w internet
Facebook – życie w sieci

Każdy z was wie czym jest facebook. Większość z was posiada tam swoje konto. W...

Zamknij