Google Drive – wirtualny dysk dla każdego

Grudzień 23, 2012
Jakub

Google Drive to usługa, służąca do przechowywania danych w chmurze, wprowadzona w kwietniu 2012 roku przez giganta Google. Usługa ta jest odpowiedzią na popularne usługi wirtualnych dysków: Microsoft SkyDrive, Apple Cloud, czy Dropbox. Google oferuje na start 5 GB przestrzeni dyskowej za darmo dla każdego użytkownika na nasze pliki, z możliwością rozszerzenia za opłatą. Dzięki tej usłudze możemy zapisać nasze dane w prosty sposób, następnie mamy do nich dostęp z każdego miejsca jeśli tylko mamy połączenie z Internetem. Jest to świetny sposób na przesłanie swoich danych w bezpieczne miejsce jeśli nie posiadamy urządzenia na które moglibyśmy skopiować nasze pliki, np. pendrive. Przykładem takiej sytuacji może być szkoła, w której napisane sprawozdanie na zajęciach chcemy zgrać ale nie mamy gdzie. Wirtualny dysk jest idealnym i bezpiecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji, a po powrocie do domu możemy skopiować z niego nasze pliki na nasz komputer.

Google dla Windows

Rys. 1 Google dla Windows

Google Drive jest zintegrowany z dokumentami Google, dzięki czemu możemy pracować w czasie rzeczywistym nad jednym plikiem tekstowym w kilka osób. Każdy plik przechowywany w Google Drive możemy dzielić ze znajomymi. Google Drive zintegrowane jest także z Google+, oraz Gmailem. Dzięki temu wybrane pliki możemy dołączyć do maila wysyłanego z Gmail lub opublikować je na profilu Google+, aby znajomi mogli je komentować. W Chrome Web Store możemy znaleźć aplikacje współgrające z usługą Drive. Google Drive wymaga od nas posiadania konta w Google, niestety usługa nie jest dostępna od ręki, aby Google uniknęło przeciążenia serwerów.

Porównując Google Drive do innych, konkurencyjnych usług wypada całkiem nieźle. Google oferuje tyle samo przestrzeni co Apple, 5GB, z kolei Microsoft SkyDrive 7GB. Na tle konkurencji DropBox, najpopularniejszy wirtualny dysk oferuje jedyne 2GB. Warto wspomnieć, że popularny komunikator Gadu-Gadu również oferuje usługę wirtualnego dysku zwaną GG Dysk. Udostępnia on 3GB darmowej przestrzeni dla każdego użytkownika.

Udostępnij

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.

Więcej w internet
Facebook – życie w sieci

Każdy z was wie czym jest facebook. Większość z was posiada tam swoje konto. W...

Zamknij