Android – najpopularniejszy mobilny system operacyjny

Sierpień 11, 2012
Jakub

Android jest darmowym systemem operacyjnym przeznaczonym dla telefonów komórkowych. W jego skład wchodzą aplikacje, interfejs oraz middleware (oprogramowanie pośrednie). Platforma Android jest dostępna na licencji Apache License, dzięki czemu nie jest ograniczana prawami autorskimi.

Dzięki otwartości systemu, posiada on ogromną ilość aplikacji, zarówno darmowych jak i tych komercyjnych, znaleźć je możemy w sklepie dostępnym z poziomu urządzenia: Android Market. Jednym z ciekawszych elementów systemu jest obsługa bibliotek graficznych OpenGL (Return to castle Wolfenstain, Quake).

Kolejnym wyróżniającym się na tle konkurencji elementem jest wykorzystanie bazy danych SQLite, pozwalającej na przechowywanie milionów rekordów zawierających dane kontaktowe i błyskawiczny dostęp do nich. Platforma wykorzystuje wirtualną maszynę DALVIK (bazującej z kolei na maszynie Java) która ma dostęp do wszystkich urządzeń telefonu. Pierwszy telefon działający pod systemem android , pojawił się w roku 2008 w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsze telefony wykorzystujące androida jako główny system operacyjny były sprzedawane w lutym 2009 roku. Obecnie jest najpopularniejszy mobilny system operacyjny. Analitycy przewidują że w ciągu kilku lat android wyprze z rynku swoich największych konkurentów którymi są Windows Mobile, Apple OS X  oraz Symbian.

Udostępnij

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.

Więcej w internet
Tworzenie stron internetowych freelancer

Tworzenie stron internetowych to moje hobby od najmłodszych lat. Od zawsze tworzenie stron www było...

Zamknij