Pozbądź się SPAMU – CAPCHA

Grudzień 13, 2012
Jakub

CAPTCHA jest to technika stosowana do zabezpieczenia stron internetowych przed spamem. Najczęściej można spotkać się z takim zastosowaniem przy wypełnianiu formularzy, czy na forach przy podaniu błędnego hasła do konta. Captcha można nazwać testem, którego celem jest sprawdzenie czy dane wypełniane są przez człowieka czy też przez komputer. Możliwość sprawdzenia, czy wypełniany formularz na stronie, np. do rejestracji konta jest wypełniony przez człowieka, jest głównym powodem wykorzystywania captcha. Istnieje oprogramowanie, które automatycznie wysyłają wiadomości spamowe do właścicieli stron internetowych. Dlatego też captcha najczęściej używane jest w miejscach które są narażone na spam najbardziej, np. komentarze, formularze do rejestracji, formularze kontaktowe. Ogólnie rzecz biorąc captcha wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie właściciele stron internetowych woleliby uniknąć spamu.

Przykładem prostego testu jest zadanie w którym musimy rozwiązać działanie, np. 5 + 3. Wynik należy wpisać w pole umiejscowione pod działaniem. Innym przykładem może być obrazek z wyrazem, który należy przepisać, w pole do tego przeznaczonym. Jeśli wynik działania, lub przepisany wyraz się zgadzają, test jest zakończony pomyślnie, co oznacza, że mamy do czynienia z człowiekiem.

Captcha pojawia się w Internecie pod różnymi postaciami testów. Z założenia powinien to być prosty test, jednak na tyle by sens zastosowania captcha został zachowany. Najczęściej wykorzystywane rodzaje testów to już wspomniane proste działanie matematyczne, lub przepisanie słowa z obrazka. Innym popularnym rodzajem testu captcha, z jakim większość się spotkała jest tzw. „checkbox” – pole do zaznaczenia „nie jestem spamerem”, choć jest to nieco rzadziej spotykane rozwiązanie, co nie oznacza, że jest ono najgorsze. Najpopularniejszą jednak techniką jest reCAPTCHA, gdzie pojawia się przed nami obrazek z dwoma słowami, które należy przepisać. Słowa te jednak są często niewyraźne, zniekształcone, nie do przeczytania, wtedy użytkownik może odświeżyć obraz, co wygeneruje mu dwa nowe słowa.

ReCAPCHA

Istnieje również takie rozwiązanie jak Motion Captcha. Jest to plugin jQuery oparty na HTML5, stworzony przez Jossa Crowcrofta. Polega on na tym, że należy odwzorować prosty kształt, który mamy przed sobą. Jeśli naszkicujemy podobny kształt, test zostanie uznany. Taki test jest wyjątkowy z tego względu, że może go zdać pomyślnie jedynie człowiek, komputer bez narzędzia wskazującego nie narysuje sam nic podobnego. Aby sprawdzić wyjątkowość takowego testu, oraz zobaczyć jego efekt można wejść na stronę autora, gdzie jest umieszczone demo tego testu.

http://www.josscrowcroft.com/demos/motioncaptcha/

Udostępnij

1 Komentarz. Zostaw nowy

Dziękuję za artykuł. Na swojej stronie od jakiegoś czasu też miałem problem ze spamem, który przychodził poprzez formularz kontaktowy. Po aktualizacji Capcha w końcu mam spokój.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.

Więcej w internet
Stwórz własną stronę internetową – porównanie popularnych systemów CMS

W dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy i wszędzie mają dostęp do Internetu, także stworzenie własnej strony...

Zamknij