Mobile – first index zostanie wdrożony jeszcze w tym roku

Marzec 30, 2017
Jakub

Informacje na temat mobile-first index docierają już od października 2016 roku. Do tej pory panowała jednak dezorientacja, ponieważ nie było znaczących wiadomości, ale obawy narastały. Dziś wiemy już więcej, gdyż Google zdradziło swoje plany na temat wdrożenia indeksowania stron mobilnych. Kiedy to nastąpi i jakie będą zmiany?

google-mobile-smartphone

Wydłużone wdrażanie indeksu

W dniach 21-23 marca odbyła się konferencja SMX West, na której Gary Illyes zdradził nieco więcej szczegółów na temat indeksacji mobile-first. Zgodnie z jego słowami, wdrożenie nowego indeksu nastąpi w tym roku, jednak sam proces potrwa kilka miesięcy. Mając na uwadze te słowa, możemy być spokojni o swoją witrynę, gdyż czasu jest wystarczająco dużo, aby wprowadzić pełnowartościową, mobilną wersję strony internetowej.

Kiedy powstał mobile-first index?

Prace nad opracowaniem mobile-first index rozpoczęły się w 2015 roku, kiedy to zauważono, że znaczna część wyszukiwań realizowana jest przy użyciu urządzeń mobilnych. Od tamtej pory, sukcesywnie algorytm jest dopracowywany. Obecnie realizacja jest już na znacznie dalszym etapie, aby docelowo spowodować, że strony mobilne będą miały pierwszeństwo w wynikach wyszukiwania. Co ciekawa, sytuacja ta będzie widoczna również w momencie, gdy użytkownik będzie korzystał z komputera.

Zadanie stojące przed Google. Uwagi do wersji mobilnej.

Głównym zadaniem Google jest teraz opracowanie czynników, które będą miały wpływ na ostateczny wygląd listy wyników wyszukiwania. Strony mobilne są zdecydowanie uboższe od desktopowych wersji, dlatego do ich indeksowania należy podchodzić zupełnie inaczej. Nie mają one zbyt wiele treści, brakuje niektórych funkcjonalności, czy chociażby rozdzielczość wyświetlania jest inna. Google musi tak zoptymalizować swoje wymagania, aby możliwe było ich spełnienie bez uszczerbku na przyjemności z korzystania.

Google opublikowało również wstępne zagadnienia, dzięki którym będziemy mogli przygotować mobilną wersję swojej strony. Oto one:

  • poprawnie wprowadzone dane strukturalne,
  • artybuty „rel” wdrożone bezbłędnie tam, gdzie są konieczne,
  • treść zawierająca frazy kluczowe i odpowiednie formatowanie.

Wprowadzenie mobilnej wersji strony niesie za sobą wiele korzyści. Witryna jest poprawnie indeksowana, a także pojawiają się widoczne zyski płynące z posiadania tego typu strony. Zastanawiając się nad stworzeniem mobilnej strony, należy pamiętać, że ruch mobilny jest pełnowartościowy, dlatego zamykanie się na niego może spowodować nawet znaczne straty.

Udostępnij

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaakceptuj politykę prywatności.

Więcej w google
Google zmniejsza grafikę JPEG

JPEG to najczęściej używany format plików graficznych w Internecie. Spowodowane jest to akceptowalną jakością samej...

Zamknij